współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej
W maju 2018r. 45 uczniów klas drugich i trzecich technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych uczestniczyło w praktykach zawodowych na Malcie, we Włoszech oraz Hiszpanii, w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ „Otwarci na doświadczenia”. Wyjazd uczniów poprzedzony był zajęciami językowymi oraz kulturowymi – dotyczącego danego kraju. Uczniowie wzięli udział w kursie języka angielskiego, włoskiego i hiszpańskiego oraz zajęciach integracyjnych tak, aby jak najlepiej się poznać się przed wyjazdem.
MALTA
Na Malcie uczestnicy projektu zostali zakwaterowani w obszernych apartamentach, w których przez cztery tygodnie mieszkali i prowadzili samodzielne życie, musieli robić zakupy, gotować i zarządzać finansami. W trudnych sytuacjach mogli zwrócić się do opiekuna lub rozwiązywać problemy samodzielnie. Wszystko to uczyło ich samodzielności i samowystarczalności.
W poniedziałek 7 maja poznali swoich przyszłych pracodawców i opiekunów praktyk. Uczniowie trafili do różnych firm odpowiadającym profilowi klasy, czyli technik ekonomista, technik organizacji reklamy i technik logistyk. Za przydział odpowiedniego miejsca pracy odpowiadała lokalna instytucja pośrednicząca Improve Away. Od poniedziałku do piątku uczniowie pracowali, rozwijali swoje umiejętności i nabywali nowe kwalifikacje. Popołudnia spędzali plażując, spacerując po okolicy lub po prostu odpoczywając po intensywnym dniu pracy.
Tylko w weekendy uczniowie mogli się zrelaksować i odpocząć w trakcie zorganizowanych samodzielnie lub przez organizację Improve Away wycieczek. W pierwszym tygodniu wraz
z przewodnikiem zwiedzali stolicę Malty, Vallettę. W trzecim tygodniu eksplorowali sąsiednią wyspę Gozo. Czas wyjazdu, mimo że na początku wydawał się bardzo długi, minął szybko.
W piątek 1 czerwca uczniowie pożegnali się z pracodawcami, a w weekend wyjechali w podróż powrotną do domu.
Opiekunowie grupy: Bartłomiej Sitnicki, Katarzyna Wiącek
Zapraszamy do galerii 1
Zapraszamy do galerii 2
WŁOCHY
We Włoszech uczestnicy projektu zostali zakwaterowani w Residence Terzo Millennio Bologna, via Pietro Miliani, 7/3, 40132 Bologna. Instytucja przyjmująca: Istituto per la Formazione l'Occupazione e la Mobilità (IFOM).
Miejsca praktyk były następujące: uczniowie z klasy o profilu logistycznym odbywali praktyki w następujących firmach: My Log s.r.l., My Log Officine Ortopediche Rizzoli, SACA, Maresca & Fiorentino, Emilian Auto Group SPA, Conad Supermercado; uczniowie z klasy organizacja reklamy w firmie Minerva Neon s.r.l.doc in azienda; uczniowie z klasy ekonomicznej w firmach: AICS (Włoskie Stowarzyszenie Kultury i Sportu) oraz Caucaso (niezależna wytwórnia filmowa).
W czasie pobytu uczniowie brali udział w: zwiedzaniu Bolonii („gra miejska”), jednodniowych wycieczkach do Florencji i Wenecji, kolacji inauguracyjnej i pożegnalnej. W miejscu zamieszkania korzystali z sali rekreacyjnej do zajęć fizycznych (siłownia).
Zrealizowano następujące zadania: odbycie praktyki zawodowej, podniesienie umiejętności językowych (język angielski i język włoski), nabycie wiedzy o historii, kulturze, zabytkach i zwyczajach kraju, poznanie nowego środowiska przyrodniczego, poznanie nowych ludzi i nawiązanie z nimi wzajemnych relacji, wypoczynek, praca w środowisku międzynarodowym i wielokulturowym, rozwinięcie kompetencji społecznych.
Opiekun grupy: Ewa Olszewska
Zapraszamy do galerii 1
Zapraszamy do galerii 2
HISZPANIA
W Hiszpanii uczestnicy projektu zostali zakwaterowani w Saragossie. Młodzież odbyła praktyki w firmach dobranych do ich specjalności zawodowych takich jak m.in. ABC Floppy, Loco Lider, Color tech, Walter Martiznez, El Rincon do Polonia. Nasi uczniowie byli bardzo chwaleni przez pracodawców za punktualność, szybkość a zarazem rzetelność wykonywania obowiązków, fachowość, otwartość, skrupulatność. Paru z nich też wyszło z inicjatywą co należy zmienić w danej firmie, żeby lepiej funkcjonowała.
W ramach programu kulturalnego, partner zagraniczny – organizacja Mundus, zorganizowała dla uczniów wycieczkę do centrum Barcelony, do miejscowości Jaca oraz do jaskini czarownic położonej w Pirenejach. Organizacja Mundus zorganizowała też dla uczniów wycieczkę po Saragossie. Z okien autobusu turystycznego młodzież oglądała główne zabytki Saragossy, a także miała możliwość wysłuchania historii tego przepięknego miasta. Następnie uczniowie zwiedzili imponujące Akwarium Rzeczne, największy zbiornik ze słodką wodą w Europie. Oprócz Akwarium uczniowie zobaczyli pawilony Hiszpanii i Aragonii z Expo Zaragoza oraz Park Wodny Luis Buñuel.
Program kulturalny organizowaliśmy sobie również sami. W niedzielę 27 maja całą grupą byliśmy na wycieczce w Madrycie, którą pomógł nam zorganizować Antonio Rivera, który w Zespole Szkół Ekonomicznych miał pokaz sztuki magicznej podczas V Testu Wiedzy Ekonomicznej. Pobyt w Madrycie wspominamy bardzo miło. Mimo upału udało nam się zwiedzić główne atrakcje miasta takie jak między innymi Parque del Retiro, Fuente de Cibeles, Puerto del Sol , a niektórzy zagorzali kibice footballu zwiedzili nawet stadion Santiago Bernabeu.
Uczniowie po pracy praktycznie każdą chwilę przeznaczali na zwiedzanie Saragossy oraz wykorzystywali w sposób kreatywny jej atrakcje, uczestnicząc z życiu kulturalnym miasta.
Sami przyrządzali sobie pyszne posiłki bądź chodzili do pobliskich pubów.
Niewątpliwie wyjazd do Saragossy był cennym doświadczeniem dla uczniów. Podczas zagranicznych praktyk nabyli między innymi takie cenne umiejętności jak zarządzanie czasem, organizacja miejsca pracy, robienia kilku rzeczy jednocześnie, współpraca w zespole, praca pod presją czasu.
A oto co powiedzieli o wyjeździe sami uczniowie.
„Poznałam nowych ludzi i kulturę przez co stałam się bardziej otwarta na świat, zwiedziłam wiele niesamowitych miejsc i zaznajomiłam się z kulturą pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach. Wszystko to zachęciło mnie do dalszych podróży.”
„Wyjazd był dla mnie doskonałą okazją do podniesienia poziomu swoich zdolności językowych (szczególnie jeśli chodzi o język mówiony), dzięki niemu miałam szansę bliżej poznać kulturę Hiszpanii, zobaczyć wiele zabytków architektury, spróbować regionalnych potraw, a także zawrzeć nowe znajomości w swoim miejscu pracy.”
Grupa Hiszpańska była bardzo zgrana i wszyscy z sentymentem wspominamy ten wyjazd. Każdy z nas chętnie wróciłby do Saragossy.
Opiekun grupy: Małgorzata Kozińska-Zięba
Zapraszamy do galerii 1
Zapraszamy do galerii 2